Ana Sayfa| Indekslenen Dergiler
   

Doğal Olarak Yetişen Tıbbi Bitkilerin Anti-Astım Potansiyelleri
Dergi: Spatula DD
Yıl: 2011     Cilt: 1     Sayı: 1     Sayfa: 43-50
Yazar(lar): Neelesh Malviya, Sanjay Jain, Sapna Malviya
Kurum: Smriti College of Pharmaceutical Education, Indore, India

Ozet: Astım dünyadaki en yaygın kronik hastalıklar arasındadır. Şehirleşen ve batı tarzı yaşam koşullarına geçiş yapan toplumlar arttıkça astım sıklığı da artış göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre 2005 yılında 300 milyon kişinin astım hastası olduğu ve 255 000 kişinin astım nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilmektedir.2025 yılına kadar 100 milyon kişinin daha astım hastası olacağı tahmin edilmektedir. Geçen dekatta tıbbi ve Ayurvedik ilaçlar, hem tıbbi hem de ekonomik yönleriyle, önem kazanmıştır. Halk arasında solunum sistemi için faydalı olan tıbbi bitkilerin astım için de iyi olduğu kabul edilmektedir: Picrorrhiza kurroa, Adhatoda vasica, Albizzia lebbek, Solanum xanthocarpum, Tylophora indica, Cedrus deodara, Boswellia serrata, Phyllanthus urinaria, Aquilaria agallocha, Calotropis procera, Elettaria cardamomum, Ocimum sanctum, Piper longum, Tamarindus indica, Hemidesmus indicus, Balanites roxburghii, Centella asiatica vb. Tıbbi bitkilerin dünya genelinde düzenli ve yaygın bir şekilde kullanımının artış göstermesi bu ürünlerin kalitesi, güvenilirliği ve etkililiği konusunda ciddi endişelerin de artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özel bilimsel kriterler ve değerlendirmeler, bitkisel ilaçların iddia edilen tıbbi etkilerinin kabulü için gerekli olmaktadır. Bu derlemenin amacı anti-astım etkinliği bulunan bitkiler hakkındaki mevcut bilgileri sunmak ve astım için kullanılan mevcut yerel bitkisel ilaçlar hakkındaki bilgileri derleyerek bitkilerin biyolojik aktivitelerine yönelik önemli çalışmaları teşvik etmektir.

Antiasthmatic Potential of Indigenous Medicinal Plants

Summary: Asthma is one of the most common chronic diseases in the world. The rate of asthma increases as communities adopt western lifestyles and become urbanised. According to WHO estimates, 300 million people suffer from asthma and 255 000 people died of asthma in 2005. It is estimated that there may be an additional 100 million persons with asthma by 2025. Over the past decade, herbal and Ayurvedic drugs has become a subject of world importance, with both medicinal and economical implications. Traditionally, a number of herbs that is good for the respiratory organs are good for asthma like Picrorrhiza kurroa, Adhatoda vasica, Albizzia lebbek, Solanum xanthocarpum, Tylophora indica, Cedrus deodara, Boswellia serrata, Phyllanthus urinaria, Aquilaria agallocha, Calotropis procera, Elettaria cardamomum, Ocimum sanctum, Piper longum, Tamarindus indica, Hemidesmus indicus, Balanites roxburghii, Centella asiatica etc. A regular and widespread use of herbs throughout the world has increased serious concerns over their quality, safety and efficacy. Thus, a proper scientific evidence or assessment has become the criteria for acceptance of herbal health claims. The aim of the review is to collect the available information’s on plants with antiasthmatic activity and providing information on the available local remedies for asthma as well as promoting further significant studies on the biological activity of the plants.

Türü: Review Article

Yazım Dili: English

ISSN Print: 1309-9914

Tam Metin
Tam Metin

DOI: 10.5455/spatula.20101223032951

Bilgi Merkezi
Yeni Dergi Önerisi
Dergi Yönetici Girişi
Hakkımızda

English in Use
www.englishinuse.net

Do not get lost, learn what you need

Popüler Makaleler (Bu Dergide)
Doğal Olarak Yetişen Tıbbi Bitkilerin Anti-Astım Potansiyelleri
Yaşlı Bireylerde İlaç Kullanımı, Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi Uygulamalarının İncelenmesi
Zingiber officinale (zencefil) uçucu yağının antioksidan etkinliği
Hejie Dekoksiyonu ile Tedavi Sonrası Kronik Hepatit B Hastalarının Periferik Kanında T Hücre Reseptörü Vbeta Geni Kullanımının Gözlemlenmesi
Kişnişin (Coriandrum Sativum L) Tıbbi Faydaları

Akademik Dizin
eJPort Journal Hosting
eJManager
Scopemed
Article Tools
Copyright © 2012-2017 akademikdizin.com. All rights reserved. Powered by eJManager